مقالات آموزشی

تشخیص طلا اصل از بدل با کد

تشخیص طلا اصل از بدل با کد
یکی از ساده ترین روش های تشخیص اصل بودن طلا یا بدل بودن آن، چک کردن کد آن نیز می باشد. برای اینکه مطمئن شوید کد حک شده روی طلا واقعی است یا خیر فقط کافیست که اطلاعات درج شده را در اینترنت جست و جو کنید. عدد درج شده باید خوانا و واضح باشد برای اینکه از ارزش و قیمت اصلی فلزی که خریداری کرده اید مطمئن شوید، یک ویرگول بعد از رقم دوم حک شده، قرار دهید تا به راحتی بتوانید عدد را تشخیص دهید.
به عنوان مثال
کد مصنوعات طلا : ۳۷۵, ۵۰۰, ۵۸۳, ۵۸۵, ۷۵۰, ۹۱۶, ۹۵۸, ۹۹۹
کد مصنوعات نقره : ۸۰۰, ۸۳۰, ۸۷۵, ۹۲۵, ۹۶۰, ۹۹۹
کد مصنوعات پلاتین : ۸۵۰, ۹۰۰, ۹۵۰, ۹۹۹
در ضمن در کنار کد ها نیز ممکن است حروفی هک شده باشند T نشانه تهران E اصفهان و M مشهد است.
روش شناسایی طلای اصل با آهنربا
طلا خاصیت مغناطیسی نزدیک به صفر دارد و اصلا حس نمی شود بنابراین یکی از روش های تشخیص آن نزدیک کردن و یا کشیدن آن روی آهن ربا است اگر به آن جذب شد بدانید فلز دیگری که خاصیت آهنربایی دارد درون جواهرتان وجود دارد

تشخیص طلا اصل با آسیب دیدن
نقره و پلاتین بسیار شبیه هم هستند و به‌راحتی می‌توان نقره را به جای طلای سفید فروخت نقره به مرور زمان رنگ روشنش را به تیرگی می دهد و انعطاف پذیری زیادی نیز دارد این در صورتی است که طلای سفید چنین خاصیتی ندارد.
طلای خالص روی سرامیک بدون لعاب، رد طلایی به جا می گذارد همچنین اصل بودن طلا را می توان اینگونه چک کرد کمی ید را روی سطح طلا بکشید اگر رد آن باقی ماند یعنی تقلبی است اما اگر از بین رفت یعنی فلزی که خریداری کرده اید اصل می باشد.
به کمک وایتکس و برخی اسید ها و باز های نسبتا قوی نیز می توان اصل بودن طلا را بررسی کرد اما این روش به زیور شما آسیب می زند. در کل در این روش باید یک قطره وایتکس را روی طلا ریخته و در صورت مشاهده سفید شدن یا نارنجی و حتی سبز شدن آن قسمت مطمئن شوید که طلا اصل است اما اگر سیاه شود بدانید که بدل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *