مقالات آموزشی

نماد بی‌نهایت در طلا و جواهرات

نماد بی‌نهایت در طلا و جواهرات به چه معناست؟

 

نماد بی‌نهایت در جواهرات از جمله طراحی‌هایی است که در عین سادگی، بیانگر مفهوم بسیار ارزشمندی است. «بی حد و حصر بودن»  و «پایان‌ناپذیری» این نماد باعث شده تا در صنعت مد و فشن بسیار مورد توجه طراحان قرار بگیرد.
از آنجا که هر چیزی که فراتر از مقدار باشد و هر چیزی که نتوان آن را شمرد را بی‌نهایت می‌نامند، مردم نیز برای نمایش عشق بی‌حد خود از این نماد به روش‌های مختلف استفاده می‌کنند. به طوری‌که برخی از زوج‌ها، حلقه‌ی ازدواجشان را با طرح بی‌نهایت سفارش می‌دهند. یا بعضی افراد نیز دستبند، آویز یا انگشتر طلا با طرح بی‌نهایت را به عشق خود هدیه می‌دهند.
اما لازم است اشاره کنیم که بی‌نهایت در علم ریاضی با بی‌نهایت در فلسفه و زندگی متفاوت است. به همین خاطر، برای اینکه بدانیم اصلا از کجا این نماد شکل گرفته  و در حوزه‌های مختلف همانند رواشناسی، مد و فشن یا صنعت طلا و جواهرات چه پیامی در خود دارد از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

نگاهی به تاریخچه نماد بی‌نهایت
نماد Infinity یک سمبل جدید و امروزی نیست و تاریخچه‌ی طولانی در دوران باستان دارد. به‌طوری‌که در دوره‌های مختلف تاریخی و در فرهنگ‌های مختلف، بیانگر مفاهیم متفاوتی بوده است.
اما ریشه‌ی شکل‌گیری این نماد به هند یا تبت امروزی می‌رسد. آنها از این علامت برای نمایش «برابری زن و مرد» و «کمال» استفاده می‌کردند.
البته این علامت را می‌توان در گره‌های رازآلود سلت‌ها (Celtic) نیز مشاهده کرد که دقیقا همانند مفهوم کنونی بی‌نهایت، نمادی برای بی‌پایانی یا بی‌آغازی بوده است. طراحی گِره‌های سلتیک‌ها شامل تعداد زیادی نماد بی‌نهایت دوگانه است که تمامیت و کمال را نشان می‌دهد. در واقع نماد زندگی معنوی ابدی بدون آغاز و بدون پایان است.

نماد بی‌نهایت در جواهرات و دنیای مد و فشن
یکی از محبوب‌ترین نمادهای موجود در مجموعه زیورآلات و اکسسوری، سمبل بی­ نهایت است. این طرح هرگز از مد نمی‌افتد و در هر دوره‌ی تاریخی طرفداران خاص خود را دارد. مثلا انگشترهای طلا، نقره و استیل با طرح بی‌نهایت در میان رومی‌های باستان نمادی از موفقیت و شایستگی فرد بود. هر کسی که به لحاظ اجتماعی بلندمرتبه بود از چنین حلقه‌هایی در دست خود استفاده می‌کرد.
امروز نیز اغلب ما وقتی نماد بی‌نهایت را می‌بینیم، عشق و عاطفه‌ی شدید و بی‌پایان در ذهنمان شکل می‌گیرد. به طوری که زیورآلات و طلا و جواهرات با نماد بی نهایت به نمادی از عشق جادوانه در میان مردم جهان تبدیل شده است.
افرادی که می‌خواهند عشق پایدار و ابدی خود را به شریک عاطفی‌شان نشان دهند، از انگشتر، دستبند یا گردنبند طلا با طرح بی‌نهایت استفاده می‌کنند. برخی از افراد هم علامت بی‌نهایت را به عنوان نشانه­‌ای برای اعتقاد راسخ و همیشگی به خدا همراه خود دارند. عده‌ای دیگر نیز این علامت را به عنوان جریان همیشگی زندگی می‌دانند و بر این اساس با امیدواری به سمت رویاهای بزرگ خود گام برمی‌دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *